XX Festiwal "TĘCZA POLSKA" w Polanicy

22 października 2019

19-22 wrzesień 2019 odbył się XX Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych TĘCZA POLSKA

Wyjazd Zespołu na festiwal do Polanicy zbudził nasze szczególne emocje.

Przed wieloma laty Zespół Tęcza uczestniczył w I Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych Tęcza Polska. Obecnie jest to wydarzenie artystyczne o randze międzynarodowej. Tą wyjątkową podróż w czasie odbyliśmy wspólnie z zaprzyjaźnionym Zespołem Radosna z Centrum Kultury Wilanów.

W drodze do Polanicy dzięki organizatorom mieliśmy okazję poznać wspaniałe zabytki sztuki sakralnej; Kościół Pokoju w Świdnicy, największą drewnianą, barokową świątynię na świecie z XVII wieku (Zespół Tęcza zachwycał się tym zabytkiem po raz wtóry) i Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie. Losy tego opactwa to długa, zawiła i ciekawa historia. Zwiedzanie poszczególnych obiektów, to wyjątkowa podróż w czasie.

Zakwaterowani i nakarmieni w gościnnym pensjonacie "Małgosia", duchowo i fizycznie zespoły przygotowywały się do festiwalowych występów w dniu następnym, które będą odbywały się w Teatrze im. Mieczysławy Ćwiklińskiej.

Dzień 20 września był również bogaty w wydarzenia turystyczne i artystyczne. Zwiedzanie Skalnego Miasta po stronie czeskiej, następnie występy festiwalowe, które prowadził Pan Robert Woźniak z CKW wspólnie z Grzegorzem Toporowskim, dały się nam wszystkim porządnie we znaki. Wysiłki opłaciły się, oba zespoły zostały nagrodzone gromkimi brawami przez publiczność.

Następny dzień przysporzył również wiele wrażeń. Podróż do Srebrnej Góry i zwiedzanie osiemnastowiecznej Twierdzy Warownej poszerzyły naszą wiedzę o Dolnym Śląsku. Przewodnik w mundurze z epoki w sposób ciekawy i dowcipny przybliżył historię Twierdzy.

Po tej wyczerpującej ale ciekawej wycieczce, jak jeden mąż stawiliśmy się na Paradzie Zespołów i krótkich występach na placu przy Deptaku.

W dniu 22 września o godzinie 10,30 odbył się w Teatrze Koncert Galowy i wręczenie nagród. Nasi przedstawiciele, Bogusia i Robert , odebrali III nagrodę przyznaną przez komisję konkursową. Z tym Zaszczytnym Trofeum dumni i szczęśliwi , ze śpiewem ruszyliśmy w drogę powrotną.

Anna Chachuła