30 lat to "perłowy jubileusz"

24 września 2016

Jubileusz 30-lecia Zespołu Śpiewaczego Tęcza z Nowej Woli.

Trzydzieści lat to " perłowy jubileusz". Tęcza jak mniemamy, jest taka perełką w sznurku korali, na który składa się działalność zespołów przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli.

Czas tak szybko mija- spotykamy się po 5 latach z szanownymi gośćmi i przyjaciółmi Tęczy, żeby świętować 30- lat działalności Zespołu. O założeniu i pracy w poprzednich latach można się dowiedzieć z naszej strony internetowej, ale pozwolą Państwo na kilka słów przypomnienia.

Inicjatorem powstania w roku 1986 był ówczesny naczelnik Gminy Lesznowola Pan Ryszard Zakrzewski. Panowie Zbigniew Derleta i Cezary Matysiak, ówcześni pracownicy GOK-u zadbali o wyposażenie Zespołu w stroje wilanowskie.

Pierwszym kierownikiem muzycznym był Pan Ryszard Marks, który pełnił tę funkcję przez 10 lat, w czasie których Zespół odniósł szereg sukcesów.

Pan Tomasz Nowak, etnomuzykolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, przyjął kierownictwo muzyczne w roku 1998, a Pan Grzegorz Toporowski , absolwent Wydziału Instrumentalnego A.M. im. Fryderyka Szopena towarzyszy nam od roku 2005. Obaj Panowie zasilili Zespół grą na skrzypcach i akordeonie.

Szczegółowe informacje dotyczące składu personalnego Zespołu (obecnie 24 osoby) repertuaru, nagród, nagranych płyt, są zapisywane na naszej stronie internetowej i utrwalane w kronikach w postaci zdjęć i relacji z wydarzeń, aby pamięci o nich nie zatarł czas.

Na szczególną pamięć i wyróżnienie zasługują członkinie zespołu z najdłuższym, czyli 30- letnim stażem. Do nich należą: Kazimiera Klimczak, Teresa Kwiatkowska, Daniela Laskus, Irena Marczak, Jadwiga Suwała i Barbara Zwierz. Pani Irena Marczak nie tylko silnym, czystym sopranem tworzyła wizerunek Zespołu, ale również udzieliła gościnności przez 10 lat, aby była możliwość działalność Zespołu, który nie miał własnej siedziby. Teraz złożona chorobą nie uczestniczy w zajęciach, my natomiast wspieramy ją całym sercem i życzymy zdrowia.

Ostatnie 5 -lecie obfitowało również w wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych. Było ich w minionym okresie ponad sześćdziesiąt. Tęcza brała czynny udział, rzetelnie przygotowując się do nich i odnosząc sukcesy.

Nasze ludowe pieśni - można powiedzieć- znane są na"szerokim świecie". Słyszeli je uczestnicy delegacji rządowej z Chińskiej Republiki Ludowej, goszczący w naszej Gminie 13 października 2015 roku. Znają je przyjaciele ,mieszkający w USA w Kaliforni. Na Węgrzech zostały zaprezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym organizowanym przez miasto Segedyn. Poznali je mieszkańcy niemieckiego miasta Spremberg,zaprzyjaźnionego ze Szprotawą, która jest organizatorem Festiwalu " Ziemia i Pieśń", a Tęcza wielokrotnym jego laureatem.

Ostatnio, w czasie zorganizowanej z okazji 30- lecia Zespołu wycieczki do Wiednia, usłyszeli je zwiedzający Operę Wiedeńską turyści z różnych stron świata. Zespół spontanicznie zaśpiewał ludową piosenkę z naszego repertuaru, a Staszek Kopyra, fragment pieśni chóru niewolników z opery Nabucco Vberdiego. Oklaski. były gromkie.

Wielką radość sprawiły nam kontakty z młodzieżą z Zambii, Filipin, Hiszpanii i Wenezueli w czasie spotkań w ramach ŚDM w Kościołach Magdalenki i Starej Iwicznej. Nasz ludowy repertuar i zatańczony wspólnie z uczestnikami ŚDM polonez, zyslały duży aplauz.

To były te radosne i ważne dla Zespołu wydarzenia, ale życie niesie również smutne chwile. W minionych latach pożegnaliśmy nasze koleżanki: Jadwigę Marczak,Walerię Piotrowicz, Marię Konarską, Irenę Marczak, Marię Geszprych, Marię Zapaśnik i Alicję Gawędę. Odczuwamy dotkliwie ich brak.

Proszę, wstańmy i w chwili ciszy pomyślmy ciepło i serdecznie o tych, których nie ma razem z nami. (po chwili) - Dziękuję.

Życie nie znosi też pustki. W miejsce młodych członkiń naszego Zespołu, Ani i Moniki Wolańskich, które odeszły dokonując własnych wyborów życiowych, są z nami ich rodzice, Dorota i Piotr Wolańscy. Swoim zamiłowaniem do muzyki, do pieśni zasilili nasze szeregi Krysia i Marek Lasotowie, Jola i Krzysiek Matusiakowie, Stasia i Janek Kucharscy i Janusz Wojterkowski. Obecnie Zespół liczy 24 osoby.

Mamy nadzieję, że w zdrowiu i pomyślności doczekamy wielu radosnych jubileuszy. Jesteśmy przekonani, że Zespół rzetelną pracą i zaangażowaniem będzie dalej przysparzał wiele radości i będzie " perłą w koronie" naszej ludowej tradycji i Ambasadorem Kultury w naszej lesznowolskiej ojczyźnie.

Za wsparcie i pomoc dziękujemy serdecznie Urzędowi Gminy i Gminnemu Ośrodkowi Kultury i kłaniamy się nisko.

Zespół Śpiewaczy Tęcza

Nowa Wola

Anna Chachuła

o