"Tęczowy Jubileusz"

3 czerwca 2011

Artykuł z Kuriera Południowego. Z dnia 3 czerwca 2011 roku.

Autor artykułu: Grzegorz Traczyk

LESZNOWOLA W sobotę, 21 maja, w świetlicy OSP w Nowej Woli obchodzony był hucznie jubileusz 25-lecia zespołu Tęcza. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości i występach artystycznych, biesiadowano wspólnie po staropolsku w niepowtarzalnej, ludowej atmosferze. Zabawa trwała w najlepsze do późnych godzin wieczornych

Wszystkich zgromadzonych powitała w ten wyjątkowy wieczór dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Lesznowola Jolanta Walentyna Sobolewska, podkreślając w swoim wystąpieniu, że dla wielu osób sztuka ludowa jest pewnego rodzaju tajemnicą, czymś odległym, zamierzchłym i znanym tylko w niewielkim stopniu. W dalszej kolejności przedstawieni zostali krótko opiekunowie zespołu, dzięki pracy których Tęcza mogła doczekać się tak wspaniałej rocznicy: Tomasz Nowak (kierownik zespołu), Grzegorz Toporowski (instruktor muzyczny Tęczy) i Ryszard Marks (pierwszy opiekun Tęczy). Następnie głos zabrała wójt gminy Lesznowola, Maria Jolanta Batycka-Wąsik.

- Mam zaszczyt z całego serca pogratulować zespołowi Tęcza 25-lecia istnienia - powiedziała pani wójt. - To uroczystość szczególna. Nie byłoby tego piękna, gdyby nie inicjatywa ówczesnych liderów lokalnych i członków zespołu. Przez 25 lat był on jednym z największych ambasadorów gminy Lesznowola. Pragnę podziękować i wyrazić wdzięczność za waszą działalność. Jesteście naszą wielką lesznowolską dumą. Życzę kolejnych cudownych jubileuszy.

25 lat sukcesów

Następnym ważnym momentem uroczystości było przedstawienie historii powstania grupy przez jej członkinię Annę Chachułę. Zespół Śpiewaczy Tęcza z Nowej Woli, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli, został założony w 1986 roku. Do 1997 roku instruktorem zespołu był Ryszard Marks, a od kwietnia 1998 roku kieruje nim etnomuzykolog, dr Tomasz Nowak, towarzyszący zespołowi na skrzypcach. W lipcu 2005 roku do zespołu dołączył Grzegorz Toporowski - utytułowany akordeonista, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tęcza kultywuje polską pieśń ludową zarówno w wersji in crudo (czyli w stanie surowym), jak też stylizacji, czy opracowania artystycznego. Szczególne miejsce w repertuarze zespołu zajmują widowiska obrzędowe: "Wesele wilanowskie", "Gaik wielkanocny w Lesznowoli", oraz "Zapusty wilanowskie" - stanowiące syntetyczną formę prezentacji folkloru muzycznego, tanecznego, słownego, plastyki obrzędowej i stroju własnego regionu (Mazowsze Polne, strój wilanowski).

W repertuarze zespół posiada także pieśni religijne, patriotyczne i obrzędowe. Swoją pierwszą płytę zatytułowaną "Kolędowanie" Tęcza nagrała w grudniu 2005 roku. W kwietniu 2008 roku ukazała się druga płyta ("A jak śpiewać..."), prezentująca głównie opracowane pieśni ludowe i popularne. Zespół występował na terenie całego kraju, zdobywając blisko czterdzieści nagród i wyróżnień, m.in.: trzykrotnie Grand Prix (XXVI Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych w Warszawie, IV Festiwal Kabaretów, Zespołów i Chórów Seniora w Warszawie, oraz Przegląd Zespołów Wokalno-Instrumentalnych "Jak to dawniej bywało" w Warszawie), sześciokrotnie tytuł Laureata podczas Międzywojewódzkich Spotkań Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie, pięciokrotnie I Miejsce na Przeglądach Amatorskich Zespołów Artystycznych w Warszawie, dwukrotnie Nagrody podczas Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych, dwukrotnie II miejsce (I Festiwal Chleba w Mińsku Mazowieckim oraz X Ogólnopolski Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim); wielokrotnie III miejsce i wyróżnienie podczas Mazowieckich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Mińsku Maz. oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Wiejskich Zespołów Artystycznych w Kielcach. Jak więc widać, słowa pani wójt o byciu ambasadorem Lesznowoli nie są bynajmniej przesadzone.

Zasłużone wyróżnienia

Dzień jubileuszu Tęczy był dniem niezwykłym zwłaszcza dla Tadeusza Nowaka, który - w trakcie uroczystości - otrzymał odznaczenie "Zasłużony dla Polskiej Kultury", przyznane mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczenia odznaczenia dokonali wspólnie wójt Jolanta Maria Batycka-Wąsik, przewodnicząca rady gminy Bożenna Korlak i poseł na Sejm RP Janusz Piechociński.

- To wyróżnienie traktuję nie tylko jako wyróżnienie dla mnie, ale i dla całego zespołu - przyznał skromnie Tadeusz Nowak, któremu tego samego dnia, jakby pozytywnych wrażeń było mało, urodził się jeszcze syn.

Członkowie i opiekunowie zespołu otrzymali z kolei pamiątkowe dyplomy, prezenty i kwiaty, a także bilety na wycieczkę do Budapesztu. Szczególne wyrazy uznania należą się w tym miejscu ośmiu osobom, które były w zespole od początku, a zwłaszcza 90-letniej Marii Zapaśnik - przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Iwicznej i honorowemu członkowi zespołu. Nie zapomniano również o nieżyjących już, byłych członkiniach Tęczy: Jadwidze Marczak, Walerii Piotrowicz i Marii Konarskiej. Chwilę później swoimi wspomnieniami z początków istnienia Tęczy podzielił się również Janusz Piechociński.

- Jesteśmy narodem bardzo silnie osadzonym w historii - podkreślił poseł. - Rośliśmy wraz z tym zespołem, przeżywaliśmy jego rozterki i napięcia. Takie zespoły jak Tęcza ratują w nas to, co najlepsze w przeszłości. Osadzenie w takiej kulturze ma głęboki sens. Niech Tęczy w dalszym ciągu świeci słońce. Dziękujemy wam za każdy dzień. Kłaniam się nisko.

Głos zabrali również starosta powiatu piaseczyńskiego Jan Dąbek, który odczytał list gratulacyjny od członków zarządu powiatu oraz sponsorzy wydarzenia.

Zabawa na ludowo

Po przemówieniach okolicznościowych miała miejsce krótka część artystyczna w wykonaniu samych jubilatów. Choć zespół Tęcza zaprezentował jedynie niewielki wycinek ze swojego bogatego repertuaru, trudno było nie być pod wrażeniem autentyczności ich wyjątkowego występu. W świetlicy OSP w Nowej Woli udanie zaprezentował się również zespół Polski Łan (założony na początku 2005 roku przez Zbigniewa Jasińskiego, artystę Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze), w którego skład wchodzą zawodowi muzycy i tancerze. W programie "Tańce i śpiewy z regionu Mazowsza" nie zabrakło, między innymi, tradycyjnego poloneza i oberka, a także konkursowego strzelania z bicza i wspólnych tańców z gośćmi. Charakter wykonywanych pieśni i tańców podkreślały natomiast oryginalne i piękne stroje oraz instrumenty z dawnych lat.

Zabraknąć nie mogło oczywiście i jubileuszowego tortu, którego uroczysty "wjazd" zaowocował gromkim odśpiewaniem symbolicznego "Sto lat". Gdy zaś część oficjalna uroczystości dobiegła końca, bawiono się jeszcze długo przy muzyce DJ Mario i suto zastawionych stołach. Zespołowi Tęcza wypada życzyć w przyszłości wielu równie udanych jubileuszy. A wszystkich tych, którzy chcieliby pośpiewać wspólnie tradycyjne pieśni ludowe, opiekunowie i członkowie grupy serdecznie zapraszają na próby, które odbywają się w czwartki (w godzinach od 18 do 20) w świetlicy w Nowej Woli.

Grzegorz Traczyk